Each vial contains 1000 units of insulin. I wear an insulin pump and you end up wasting a lot of insulin loading up the pump and priming the infusion tubing. Of the 1,000 units, probably only about 850 are used. I take roughly 65 units per day, so this works out to about 13 days. I might be able to stretch it so that the 2 vials last a month. I actually use quite a bit less insulin than the average diabetic for some reason.

That's just insulin alone. There are additional costs with diabetes, such as the insulin pump I mentioned and all the supplies that go along with it. Then you have the cost of the glucometer test strips used to check your bloodsugar. They're about $175 for 100 strips. I don't use many strips because I wear a continuous glucose monitor that checks my sugar and gives me a readout every 5 minutes. That has a replaceable sensor that you wear for a week and each one costs $80. I found out you can just restart the old sensor after a week and it'll keep working basically until the adhesive wears away and it falls off.

Altogether, it could cost maybe $750-$1,000 per month to manage type 1 diabetes, I'd say.
_________________________
"Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars." - Martin Luther King, Jr.